Namo pridavimas: kainos kyla – padai svyla

Lietuvos gyventojai ir verslo subjektai per pastaruosius 25 metus patyrė keletą statybos pakilimų bei pakritimų, kurių metu iškilo nemažai gyvenamosios, komercinės ir gamybinės statybos objektų.
Komerciniai statiniai mūsų šalyje, jeigu neįteisinti, negali funkcionuoti, jų veiklai neišduodamos licencijos ir pan., o štai visai kitaip yra su gyvenamąja statyba.

VŠĮ Memelex tyrimų duomenimis, apytiksliai 68% gyvenamųjų vienbučių, dvibučių namų iki šiol yra oficialiai neįteisinti bei neįregistruoti viešajame registre – Valstybinėje įmonėje Registrų Centras, nors, beveik visuose iš jų yra gyvenama.

Iki šiol, kol vyko laukinė (nors ir reguliuojama) teritorijų ir gyvenviečių plėtra, valdžia jokiomis priemonėmis nesistengė sukontroliuoti statinių registravimo procesų, nors šiokius tokius veiksmus ir atliko įvesdami nekilnojamo turto mokestį komercinės paskirties statinių savininkams.

Praūžus didžiajam šio amžiaus ekonominiam atšalimui, 2015 metų vasarą Seimas priėmė keletą įstatymų, kurie papildė bei pakoregavo Nekilnojamo Turto Kadastro bei Statybos įstatymus.
Juose nustatoma, jog visi, iki
2015 lapkričio 1 pradėti statyti (kuriems iki tos datos išduoti statybos leidimai) statiniai privalo būti įregistruoti Registrų Centre iki 2016-11-01, kitaip – gręsia 145-580 EUR bauda. Manoma, kad greitu laiku bus įvestas Nekilnojamo Turto Mokestis visam visų žmonių turimam nekilnojamam turtui, todėl ir nustatyti griežti reikalavimai bei terminai.

Valstybinė įstaiga Registrų Centras statinius bei teises į juos registruoja pateikus įvairius dokumentus, tarp kurių privalo būti ir Valstybinės Teritorijų Planavimo bei Statybos Inspekcijos išduotas statybos užbaigimo aktas arba patvirtinta statybos užbaigimo deklaracija (priklausomai nuo statinio paskirties ir kategorijos). Be šio, liaudyje dar vadinamo „namo pridavimas” etapo, statinio registracija yra neįmanoma, nebent statinys yra priskiriamas nesudėtingų statinių kategorijai (tarkim, iki 80m2 bendro ploto).

Namo pridavimas. Statybos užbaigimo, įteisinimo ir įregistravimo procedūra, kuri užtrunka nuo kelių iki keliolikos savaičių, jeigu dirba kompetetingi profesionalai arba iki puse metų, jeigu žmogus tai daro pirmą kartą, yra viena sudėtingiausių procedūrų visame įteisinimo ir registravimo procese: reikia užsakyti ir sutikrinti įvairius geodezijos, kadastro dokumentus, gauti energinį, akustikos sertifikatus bei kitus dokumentus ir pažymas tam, kad inspekcija galėtų įvertinti statinio atitiktį projektui. Tai padarius, viską reikia nuskenuoti, pasirašyti elektroniniu parašu bei pateikti VTPSI regioniniam padaliniui per informacinę sistemą – Infostatyba (planuojustatyti.lt).

Tinklapyje www.statybosteise.lt yra patalpinta išsami nemokama instrukcija – Namo Pridavimas Pačiam – tiesiog įvedus savo el. pašto adresą, akimirksniu parsisiunčiama instrukcija, kurią naudojant, turint laiko, noro ir kantrybės galima prisiduoti namą pačiam nemokamai (išskyrus įvairių dokumentų gamybą).
Instrukcija – labai geras įrankis tiems, kas statybos bumo metu šiaip ne taip su banko vartojamosios (būsto) paskolos pagalba pasistatė namą, o šiandien jų biudžetas neleidžia daugiau išlaidauti ne pirmo reikiamumo, įskaitant vaikų mokyklos reikmes, prekėms.

Tačiau, tiems, kas neturi daug laiko, noro bei kantrybės, siūloma pakankamai patogi profesionalų atliekama efektyvi namo pridavimo paslauga, juolab, laiko iki nustatytų terminų nebėra daug.

UAB “Statybos Teisė“ įkūrėjas ir partneris, 15 metų namų pridavimo, statybų įteisinimo, statinių legalizavimo, įvairių nekilnojamo turto teisinių ir kūrybinių sprendimų patirties turintis, buvęs statybos inspekcijos darbuotojas, iki šiol patarinėjantis Valstybinei Teritorijų Planavimo ir Statybos Inspekcijai įvairiais klausimais, statybos projektų vadovas Dalius Viršilas perspėja, kad šiuo metu rinkoje padaugėjo įvairaus lygio tarpininkų, agentų ir kitokio plauko „specialistų“, siūlančių namų pridavimo paslaugas pigiai. Šie nauji rinkos dalyviai įneša sumaišties ir gali suklaidinti namų savininkus pasirenkant paslaugos teikėją. Per pastarąjį dešimtmetį yra nutikę nemažai atvejų, kai namų savininkai, susidūrę su tokiais veikėjais net po pusmečio nesusigrąžina nei dokumentų, nei avansu sumokėtų pinigų ir taip praranda laiką ir pinigus.

Skūpas moka du kartus – sako liaudies išmintis, o išmintingas renkasi patikimus draugus, tad verta pamąstyti, ką ir kaip pasirinkti papuolus į tokią padėtį, juolab – tiek vėlinių, tiek Kalėdų visgi norisi ramių ir taikių.

Patikint šį darbą profesionalams išvengiama nemažai rizikų, sutaupoma sveikatos, laiko, pinigų ir susikuriama ramybė: tiek namie, tiek ir santykiuose su valdžios institucijomis.

Norint daugiau sužinoti apie Instrukcijos „Namo pridavimas pačiam“ nemokamą gavimą arba apie paslaugos užsakymą – reikia apsilankyti www.statybosteise.lt

Plačiau apie prievolę registruoti statinius – Valstybinės Teritorijų Planavimo ir Statybos Inspekcijos tinklapyje – čia.

2016-08-22T20:15:39+00:0022 rugpjūčio, 2016|